Tamora Pierce

Tamora Pierce to jedna z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych autorek powieści młodzieżowych w Stanach. Tamora urodziła się w ubogiej rodzinie jako najstarsza z trzech sióstr. Snucie opowieści było zawsze jej wielką pasją. Miłością do fantastyki zaraził ją ojciec, który, przerażony tym, że córka mamrocze sama do siebie, zasugerował, by Tamora zaczęła spisywać to, co wymyśliła. Tamora wzięła się więc do pracy i stworzyła bardzo wiele opowieści rozgrywających się w jej ulubionych uniwersach – w świecie Star Treka, Władcy pierścieni, czy książek Michaela Moorcocka. Już wtedy wiedziała, że tym, czego brakuje jej w literaturze fantastycznej, są silne, mądre i wojownicze kobiety – nie jako dodatek, jako postaci pierwszoplanowe.

Kryzys rodzinny i kryzys twórczy sprawiły, że na debiut Tamora musiała jeszcze poczekać. Zaczęła studia psychologiczne w Filadelfii (do dziś wspomina statystykę jako jeden wielki koszmar) i imała się rozmaitych zajęć. Była asystentką w badaniach psychiatrycznych, pracownikiem socjalnym i nauczycielką, zaangażowała się również w wolontariat, a nawet prowadziła zajęcia z zakresu magii. Na ostatnim roku zapisała się na kurs pisania prozy science-fiction. W tym samym czasie tworzyła pierwszą powieść. „Pieśń lwicy” początkowo miała być książką dla dorosłych. Po przeprowadzce na Manhattan Tamora zaczęła pracę w agencji literackiej i tam zasugerowano jej, by przerobiła powieść na tetralogię dla młodzieży. Cały 1980 rok pisarka spędziła na pracowitym cięciu, przerabianiu i szlifowaniu maszynopisu, który miał stać się jej przepustką do świata literatury. Cykl o Alannie przyniósł jej rozgłos i szerokie grono oddanych czytelników. W 1992 roku Tamora dołączyła do grona szczęśliwców, którzy utrzymują się z samego pisania. Od 25 lat szczęśliwie zamężna, Tamora nie ma dzieci, ma za to wielką, kochaną rodzinę rozsiana po całych Stanach.

Na stronie internetowej Tamory znajdziecie między innymi: więcej informacji o autorce i książkach, porady dla początkujących pisarzy oraz… instrukcję budowy ciepłej budki dla bezpańskich kotów. www.tamorapierce.com

Książki autora