Jean Ure

Chłopaki to kłopoty

Seria:

Data wydania: styczeń 2007

Tłumaczenie: Justyna Jannasz

Tytuł oryginału: Is Anybody There?

ISBN: 978-83-60010-27-3

Oprawa: miękka

Wymiary: 135x200

Kategoria:

Cena: 19,90 zł

Opis

Trzynastoletnia Jo, zakochana po uszy w pewnym przystojnym chłopaku, robi głupstwo, by zdobyć pieniądze na brokatowe buty. Tym razem nieodpowiedzialne zachowanie uszło jej płazem…

Recenzje

Bo z chłopakami…No właśnie, podobno to z dziewczynami nigdy nic nie wiadomo, ale, chyba obydwie płcie, szczególnie gdy mają naście lat, pretendują do miana permanentnej niepewności zachowań. Choć, nie ma co uogólniać. Bohaterowie tej książki dla nastolatków, są jak najbardziej świadomi swoich buzujących hormonów oraz tego, że czasem tłoczone do głów, matczyne rady, są naprawdę ważne, ale jakoś dziwnie łatwo je ignorować.

Gdyby nie te rady, nasza bohaterka może wpadłaby w kłopoty? A może nie? Bo tak naprawdę, to wszystko się zaczęło właśnie od jej problemów. I tego, że jest w nowej szkole. Co prawda ma dwie dobre przyjaciółki, ale co z tego, jeżeli nie może się z nimi podzielić tym, co się właśnie wydarzyło. Dobrze, to była głupota, by wsiadać do tego samochodu, ale przecież znała chłopaka. Brata Dee, na tyle, by podwiózł ją do domu. Dlaczego uciekła z samochodu? Dlaczego teraz wszystko co robi, obraca się przeciwko niej i dlaczego, ten jej uciążliwy dar, daje tak o sobie znać? Szczególnie, gdy okazuje się, że kłopoty w okolicy miało i ma… kilka dziewcząt. Czy Jo zostanie wybawczynią? Jak na jej „dar” zareagują przyjaciółki? Jak go wykorzystają wszystkie trzy?

Jean Ure, kreśli typową historię dla młodzieży, ale z tą różnicą, że od razu ofiaruje im kredyt zaufania. Nie piętnuje zachowań, lecz tłumaczy siłę pomówienia, plotki oraz tych dziwnych wizji, które czasem mogą się nam przytrafić. Siły przeczucia i istotności zwyczajnego rozmawiania, prawie o wszystkim! Jo, nasza narratorka oraz Dee i Chloe, to typowe, ale też intrygujące, osobowości. Trzynastolatki, które razem trzyma głównie to, że są nowe. Nowe w szkole, nowe w okolicy. Razem zawsze lepiej. Ale czy razem oznacza pełne zrozumienie i umiejętność wybaczania? Czy przyjaźń tej trójki, ma w sobie taka siłę, by pokonać inne, dzielące je bariery?

Wydawałoby się, że prosta, fabuła historii Jean Ure, tak naprawdę zahacza o bardzo wiele aspektów „nastoletności”. Warto ją poznać, nie tylko z powodu dobrze napisanej opowieści, ale też by zrozumieć pewne elementy psychiki, które zdają się być tak męczące…

merlin.pl, Marzena Kowalska 

Przeczytaj także recenzję na 4girls.pl

Wszystkie książki z serii Jean Ure