Jeff Zentner

Goodbye days

Data wydania: wrzesień 2017

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski

Tytuł oryginału: Goodbye Days

ISBN: 978-83-7686-599-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 416

Kategoria:

Cena: 37,90 zł

Opis

„Gdzie jesteście, chłopaki? Odpiszcie.”

Naciskając „wyślij”, Carver Briggs nie miał pojęcia, że jego SMS wywoła łańcuch reakcji, które doprowadzą do tragicznej śmierci Marsa, Eliego i Blake’a.

 

Carver jest załamany i przerażony, nie dość że stracił trzech najbliższych przyjaciół, to jeszcze grozi mu wizja więzienia, ponieważ ojciec jednego z nich, wpływowy sędzia, kieruje sprawę do prokuratury.

Carver, w wieku swych siedemnastu lat, staje się niespodziewanie ekspertem od pogrzebów. Trzy w ciągu tygodnia.  Na każdym oprócz bólu przeżywa odrzucenie i potępienie ze strony rówieśników. A wszystko to w przededniu nowego roku szkolnego…

Jedynymi bratnimi duszami są starsza siostra, Georgia, oraz dziewczyna Blake’a. Była dziewczyna, bo Blake’a już nie ma…

Bliscy Blake’a, Eliego i Marsa proszą, a niekiedy żądają, by pozostały przy życiu przyjaciel ich tragicznie zmarłych synów przeżył wraz z nimi czas pożegnań, by spędził z nimi cały dzień, wspominając przyjaciela, robiąc z nimi to, co robiliby ze swoimi dziećmi. Za każdym razem wygląda to inaczej, za każdym razem bardziej boli, za każdym razem obie strony dowiadują się o zmarłych zaskakujących rzeczy, rzeczy, które ktoś wcześniej bał się ujawnić…

Książka opowiada o strasznej tragedii, ale też o tym, jak sobie z nią radzić, jak wybaczyć innym, jak wybaczyć sobie. Pokazuje, że nigdy, nawet gdy wydaje ci się, że to już koniec, nie jesteś sam. Niesie nadzieję. Mimo wszystko.

 

Cytaty

NAGRODY, które otrzymał JEFF ZENTNER

  • New York Times Notable Book
  • An Amazon Best Book of the Year
  • Kirkus Reviews Best Book of the Year
  • Publishers Weekly Best Book of the Year
  • A BuzzFeed Best YA Book of the Year
  • A William C. Morris Award Finalist
  • An Indie Next List Top Ten Selection
  • Paste Magazine and popcrush.com Most Anticipated YA Book of the Year
  • A Publishers Weekly Spring 2016 Flying Start

 

RECENZJE ZAGRANICZNE

Powieść pełna mądrości… Napisana ku przestrodze historia o poszukiwaniu samoświadomości.

– Kirkus

Zentner ma wielki talent do tworzenia postaci, z którymi można się utożsamić. Fantastyczny jest zwłaszcza główny bohater, Carver ‒ początkujący pisarz ‒ którego pierwszoosobowa relacja z najgorszego okresu życia stanowi dowód zdolności pisarskich autora. Wciągająca powieść, pełna emocjonalnej i psychologicznej głębi.

– Booklist

Pełna bólu lecz przykuwająca uwagę powieść Zentnera poruszy wasze serca… Ta inteligentna, intensywna i sławiąca życie książka z całą pewnością trafi do nastoletnich czytelników poszukujących głębi i autentyczności. Obowiązkowa pozycja dla osób pragnących poznać zawiłości najtrudniejszych życiowych problemów i spraw takich jak odpowiedzialność, kruchość międzyludzkich związków i nieprzewidziane konsekwencje naszych własnych działań.

‒ School Library Journal

Mistrzowska.

–Teen Vogue

Kwestie rasowe, walka o reputację, zniszczone rodziny – wszystko odgrywa swoją doniosłą rolę w nierzadko surowej medytacji o żałobie i bezsensie prób tłumaczenia sobie przyczyn straszliwych wydarzeń.

‒ Publishers Weekly