Angie Sage

Smoczy Lot

Seria:

Data wydania: czerwiec 2007

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Tytuł oryginału: Flyte

ISBN: 978-83-60010-37-2

Oprawa: miękka

Wymiary: 135x205

Kategoria: ,

Cena: 34,90 zł

Opis

Kolejny tom bestsellerowej sagi o czarodziejach. Fascynujące przygody Septimusa, jego sześciu braci i księżniczki Jenny. Pierwszy tom odnosi ogromne sukcesy na rynku międzynarodowym oraz na rynku polskim. Książka nominowana do Książki Roku w portalu wp.pl w kategorii literatury zagranicznej.
Recenzje
Mój brat nie chce być moim bratem? Jenna, odnaleziona królewna, ma nie lada zgryz. I nie ma to nic wspólnego z jej uzębieniem. Po prostu jej własne życie, w wieku nazbyt niewymagającym odpowiedzialności, tak się zmieniło, że już właściwie trudno powiedzieć w co ma wierzyć, a w co nie. Komu ufać, a kogo od razu posądzić o zdradę?Dość powiedzieć, że dotąd wychowywana w ubogiej rodzinie Heapów, ale ukochana i szanowana, nagle okazała się być panią smoczej łodzi, dawno zaginioną królewną i sierotą… Przeżyła już okropną bitwę, ale wygrała i oswobodziła swoje królestwo od wpływów – zgubnych oczywiście i mrocznych – DomDaniela.

Na dodatek okazało się, że ani Marcia, Czarodziejka Nadzwyczajna, ani jej mama zastępcza, Sara Heap, nie postanowiły jej opuścić. Co więcej, jej gromada braci, a już szczególnie odnaleziony Septimus Heap, który właściwie jest w takiej jak ona sytuacji, postanowili na zawsze zostać jej rodziną. A to dla niej, choć królewny, jest teraz najważniejsze. W końcu jest tylko dzieckiem. Wciąż, pomimo przeżytych trudów tylko dzieckiem… Siostrą, którą porywa przyrodni brat. Siostrą, w której życiu ponownie pojawia się zło… Niestety.

Simon Heap, przepełniony wściekłością, zazdrością i goryczą, postanowił przywrócić Mrocznej Magii jej miejsce. Ale by to uczynić, musi pozbyć się człowieczeństwa. Problem w tym, iż nikt poza Septimusem i jego braćmi tego nie widzi. Problem w tym, że Septimus, właściwie nie zna swoich braci, ale zna zło… i problem w tym, że jeżeli porwana Jenna nie zdąży na czas, smocza łódź umrze.

W ogóle w drugim tomie powieści Angie Sage, problemy mnożą się jak pleśń na pozostawionej kanapce. Oczywiście kanapce, której nie dorwał szczur pocztowy i która nie składa się w 90% z kapusty!

Oczywiście, że dorośli nie wierzą, iż „dobry Simon”, mógłby zrobić coś złego. Nie wierzą, że zło tak naprawdę wciąż drzemie z podziemiach pałacu i ogólnie trudno ich do czegokolwiek przekonać. Dlatego to młodzi muszą radzić sobie sami. A że wciąż nie są jeszcze w magicznych sztuczkach najlepsi, wiele muszą wykonać zwyczajnie i „niemagicznie”. Choć nawet nie wiedzą, jakie cuda drzemią w ich plecakach… i nie tylko w nich. Bo czasem ci, na których spoglądamy, okazują się być całkiem kimś innym. Wystarczy spojrzeć w ich oczy. Głęboko…

Piękna, cudowna, przenosząca nas w intrygujący świat wiedźm i lasów, które ożywają, powieść. Taka, w której ci występujący gościnnie dają najlepsze popisy, a główni bohaterowie czasem stają się tylko tłem. Powieść, w którą wkracza się wraz z innymi postaciami, bo nigdy nie wiadomo, czy magia nie przesączy się przez nasze palce… a może już to się stało?

merlin.pl 

* * *

Nie spodziewajcie się spoilera, nie chcę psuć radości z czytania. Od razu się przyznam ;-), nie czytałem pierwszej części: ’’Septimus Heap 1. Zakazana Magia’’. Drugi tom Septimus Heap 2: ’’Smoczy Lot’’, więc mnie zaskoczył, ilością bohaterów i miejsc, których nie znałem. Jest co prawda, na końcu książki spis postaci ale obejmuje on tylko te drugoplanowe. Po pierwszym szoku, zacząłem lekturę.

Książka liczy ponad 400 stron, ale tekst wydrukowany jest dużą czcionką. Do tego dochodzą bardzo klimatyczne obrazki wykonane przez Marka Zuga. Nie jest to pozycja na kilka dni, raczej na kilka godzin. Choć czytana po jednym rozdziale, przed zaśnięciem, wydłuży nam tą przyjemność. Niestety, nie uda mi się jednak opisać Septimusa Heap’a bez porównania do innej znanej postaci, tj. Harrego Pottera. W obu książkach mamy odwieczną walkę sił dobra ze złem, tylko w jednej nazywa się ono Voldemort w drugiej DomDaniel. Obaj giną, lecz żeby mógł powstać kolejny tom, bo przecież sielanka nie może trwać wiecznie, powracają i mają na swoich usługach wiernych popleczników. Autorka Angie Sage, zarzeka się, że rozpoczęła pisanie historii o małym czarodzieju tuż przed wydaniem przygód Harrego. Zniechęciła się jednak i zarzuciła projekt po sukcesie książki Pani Rowling. Jak wiadomo życie nie znosi pustki, a przygody czarodzieja z Hogwardu dobiegły końca. Tak więc, mamy nowego bohatera Septimusa. Jest on młodym uczniem, który odkrywa swój dar magii, przy pomocy Czarodziejki Nadzwyczajnej Marci. Ma liczną rodzinę, która przysparza mu wielu wrażeń i ciekawych przygód. Akcja rozwija się błyskawicznie. Nagłe zwroty akcji, nowe postacie, czyli standard dla dzieci, które jak wiemy szybko się nudzą. Opisy miejsc (począwszy od Zamku, poprzez równiny, pustkowia czy morza) są wyraziste i interesujące. To samo dotyczy spotkanych zwierząt, od gadających szczurów, poprzez drapieżne rosomaki i krwiożercze robale lądowe skończywszy na wielkich i dumnych smokach.

Wszystko podporządkowane jest głównemu wątkowi, który dotyczy pomocy dla porwanej Księżniczki Jenny. W czasie ekspedycji ratunkowej poznajemy Świat i motywy działania osób zamieszanych w całą aferę, wyjaśniają się zagadki, by na ich miejsce pojawiły się nowe. Rozwiązanie jak zwykle znajdziemy na końcu książki, które pomimo, iż jest szczęśliwe to wróży kolejne przygody i problemy Septimusa. Najciekawszą postacią, moim zdaniem, jest ciotka Zelda – wiedźma dowcipna, a zarazem tajemnicza i posiadająca dużą wiedzę magiczną. Jej ulubione powiedzonko brzmi: ’’Czy ktoś ma może ochotę na kanapkę z gotowaną kapustą ?’’. Motyw różnych potraw z kapusty (można zrobić ich naprawdę dużo) jest komiczny i jest częstym tematem jej wypowiedzi. Myślę, że będzie miała duży wpływ na to jak potoczą się losy Septimusa i Księżniczki Jenny.

Książka jest skierowana do młodego czytelnika, o czym świadczą choćby wypowiedzi naszych milusińskich na tylnej okładce. Może ma mniejszy potencjał niż Harry Potter, chociaż sprzedała się już w ponad milionowym nakładzie, to jednak planowane jest wydanie siedmiu tomów. Jak widać, kolejne lata będą należały do młodego Septimusa Hepa. Nie tak dawno wytwórnia Warner Bros zakupiła prawa do ekranizacji książki i w 2010 roku zobaczymy pierwszą część na dużym ekranie.

fantasybook.idl.pl

Wszystkie książki z serii Septimus Heap