Gillian Johnson

Thora

Seria:

Data wydania: 2005

Tłumaczenie: Ewa Bobocińska

Tytuł oryginału: Thora

ISBN: 83-60010-05-06

Oprawa: miękka

Liczba stron: 256

Wymiary: 125x195

Kategoria: ,

Cena: 21,50 zł

Opis

Thora, córka syreny i człowieka, podróżuje po świecie w towarzystwie swej mamy Halli, słynnego reportera i znawcy krykieta, pana Waltersa, pawia, imieniem Cosmo oraz… maleńkiej Shirley, zielonego morskiego jednorożca.
Shirley jest niezwykle rzadkim okazem i dlatego staje się łakomym kąskiem dla podstępnej Pameli, zajmującej się handlem oryginalnymi morskimi stworami.
Thora jest zrozpaczona po stracie przyjaciółki. Sytuacja staje się wręcz tragiczna, gdy „Loki”, łódź, na której mieszka, roztrzaskuje się o filar londyńskiego mostu.
Na szczęście, dawni przyjaciele pana Waltersa zapraszają wszystkich do swej wiejskiej rezydencji, gdzie czeka ich mnóstwo niespodzianek, a wśród nich ta najprzyjemniejsza – cała i zdrowa Shirley.
Recenzje
Thora – dziewczynka w specyficznym kombinezonie.

Jej mama jest syreną, ojciec człowiekiem. Właściwie, ojca nigdy nie widziała, tak więc możemy przyjąć, że jest w połowie nie do końca sobą. Bo jak ma poznać obydwie strony swojego życia, jeżeli nie zna ludzi? Czy to norma, że znikają pięć dni po ślubie? Pan Walters – przyjaciel i podpora tej maleńkiej rodziny, twierdzi, że nie, ale dziewczynka musi się sama przekonać. Zresztą ma okazję by poznać naprawdę ludzi. Właśnie mija 10 lat, które Wiedźma Morska, pozwoliła jej spędzić pływając z mamą po wszelkich wodach. Żyły z tego co w wodzie, oraz konkursów pływackich, które oczywiście mama Thory wygrywała. No ale jak miałoby być inaczej, jeżeli jest się syreną?

Tylko kim jest naprawdę sama Thora Greenberg? Dziewczynka w kostiumie, z fontanną we włosach, nie chodząca do szkoły, będąca, lekko mówiąc, dość specyficzną osobowością, nie zakutą w żadne kanony. Syreną? Nie, przecież może wychodzić na ląd i ma dwie nogi. Człowiekiem? Też nie, bo ludziom zwykle woda z głowy nie cieknie. Jak już to mają ją może zamiast mózgu! Więc kim jest?

Prozaicznie, choć wydawać mogłoby się inaczej, nasza młoda bohaterka, czyli Thora, nie zmaga się z tym problemem. Jest szczęśliwa w wodzie i na jej powierzchni. Ale gdy tylko rozpoczyna swoje 10 lat na lądzie, gdy traci ukochany kąt i przedmioty, zaczyna się bać. Radość przynoszą jej tylko nowi przyjaciele, odkryta rodzina i… cóż, kłopoty. Kłopoty, w które pakuje się z taką łatwością, jak wy pochłaniacie czekoladę. No ale jak ma być inaczej, jeżeli czyha na nią tyle niebezpieczeństw, a samo życie, pełne jest tajemnic?

Gillian Johnson tworzy przesympatyczną i bardzo ciepłą historię. Ofiaruje nam bohaterkę nadzwyczaj bezpośrednią, a w obecnych czasach można by rzec, iż nadzwyczaj odważną. Odważną w akceptowaniu swojej inność i specyfiki bycia. Ale też odmienności innych. Dziewczynkę, którą cieszy każde odkrywanie, ale która będzie się musiała nauczyć, że ludzie kłamią tak łatwo, jak ona pływa. I przed którą piętrzy się jeszcze wiele tajemnic. Wszystko, jest dopiero początkiem.
merlin.pl, Marzena Kowalska

Wszystkie książki z serii Syrenka Thora