Gillian Johnson

Thora i zielony morski jednorożec

Seria:

Data wydania: 2005

Tłumaczenie: Ewa Bobocińska

Tytuł oryginału: Thora And The Green Sea Unicorn

ISBN: 83-60010-17-X

Oprawa: miękka

Liczba stron: 320

Wymiary: 125x195

Kategoria: ,

Cena: 23,50 zł

Opis

Thora jest niezwykłą dziesięciolatką! Przez całe dzieciństwo żeglowała po morzach i oceanach, towarzysząc mamie w międzynarodowych zawodach pływackich. Mama Thory biła rekordy, zdobywając przez lata kolejne złote medale. Pływanie przychodziło jej z łatwością, ponieważ była… syreną.
Dystyngowany pan Walters, światowej sławy dziennikarz sportowy, opiekował się syreną i jej córeczką, pomagając im zorganizować życie pomiędzy dwoma światami: tym morskim i tym ziemskim.
Lecz zgodnie z zaleceniami Wiedźmy Morskiej, Thora musi teraz spędzić dziesięć lat na lądzie. Zamieszkuje w nadmorskim miasteczku Grimli, które jak wszystkie nadmorskie miasteczka ma piekarnię, molo, staroświeckie kino i ogromny, przypominający okręt, hotel. Thora szybko odkrywa, że w Grimli rządzi Frooty de Mare, miejscowy biznesmen-krętacz, który nienawidzi syren i pragnie przeobrazić miasteczko w tandetny kurort.
Czy Thora zdoła pokrzyżować jego diabelskie plany? Z pomocą nowych przyjaciół, Holly, Ricky’ego, Lynne, a także kochanych starych sióstr Greenberg i swego pawia imieniem Cosmo narobi Frooty’emu niezłego bigosu. To leży w jej ludzko-syreniej naturze!

 

Recenzje
Syrena pół na pół i jej znajomi.

Tę zimę mieli spędzić w Londynie, ale znowu wszystko się pomieszało. Głównie przez Thorę, ale właściwie kto mógł przypuszczać, że właśnie tu na lądzie, wszyscy odnajdą inną syrenę? Tak, syrenę i to dość wiekową. Że tutaj przeżyją najbardziej mrożące krew w żyłach przygody, ale też poznają cudownych przyjaciół?

Można by powiedzieć, że dla Thory, to coś zwyczajnego. Zawsze pakuje się w kłopoty. Gdy spogląda się na nią, ubrana jak zwykle w kombinezon, z pawiem u boku i pewną Shirley, można tylko spodziewać się dziwnych wydarzeń. I nikt się nie zdziwi aż tak mocno, gdy nagle zauważy niewielką fontannę wytryskującą z głowy dziewczynki. Bo po niej można się tego spodziewać. W końcu jest córką syreny i człowieka. Właśnie skończyła 10 lat i musi spędzić kolejne dziesięć właśnie na lądzie. Lądzie, który niestety nie okazuje się być przyjazny dla tych, którzy są odmienni. Który nie akceptuje inności i tajemnic, a tych nasza bohaterka ma bardzo wiele. I większość z nich woli zatrzymać dla siebie. Tak, na wszelki wypadek. Niestety ów „wypadek” wydarzył się właśnie teraz i trzeba czym prędzej coś wymyślić. Schować mamę, uspokoić pana Waltersa, który od zawsze prawie im towarzyszy i jakoś przetrwać. Tylko czy jej się uda? Szczególnie gdy uświadomi sobie, że ktoś dybie na życie jej przyjaciółki? Gdy ktoś pragnie tylko jej nieszczęścia? Dlaczego dla niej, przecież w połowie człowieka, to miejsce, gdzie ludziom powinno żyć się wygodnie, jest tak okrutne? Przecież ona jest tu tak naprawdę turystką?

Gillian Johnson, to wspaniała autorka, która tworząc barwną postać Thory, daje dzieciom nadzieję na siłę własnej woli. Siłę własnej wyobraźni i twórczego myślenia. Daje zezwolenie na to, by czasem być odważniejszymi od samych rodziców. I śmiało wygłaszać swoje opinie, ale nie raniąc przy tym innych. Akceptować, ale też samemu domagać się tego od współtowarzyszy.

Bardzo mądra i piękna lektura, nie tylko „do poduszki”. Gdzieś w głębi magiczna, na zewnątrz ludzka, a spojona siłą miłości.
merlin.pl, Marzena Kowalska

Wszystkie książki z serii Syrenka Thora