Kate Andrews

Trzynastolatki 2

Seria:

Data wydania: 2006

Tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska

Tytuł oryginału: Best M&S

ISBN: 83-60010-19-6

Oprawa: miękka

Liczba stron: 288

Wymiary: 135x200

Kategoria: ,

Cena: 24,90 zł

Opis

AMY. Lubi drogie ciuchy, swoje snobistyczne przyjaciółki i… brata Alex, Matta. CARRIE. Nie lubi sportu i swojej „doskonałej” mamy. Jest wkurzona, gdy Jordan daje się złapać na lep jednej z Amiszonek. ALEX. Nie znosi matematyki i dziewczyńskich strojów. JORDAN. Uwielbia koszykówkę, jest w tym naprawdę swietny! Gorzej radzi sibie z mięśniakami z drużyny… MEL. Lubi czytać horrory. Nie cierpi, gdy Amy się wywyższa i źle traktuje ludzi.

 

Recenzje

Ja mam 13 lat, ty masz 13 lat…

Ile lat by się nie miało, mamy zawsze uważają nas za dzieci. I to się nie zmieni. Uwierzcie mi! Tym razem, przekonają się o tym Carrie i Mel. Dwie dziewczynki, które zwyczajnie się nie cierpią, na dodatek są w dwóch, rywalizujących ze sobą grupach. Ale… nawet nie przypuszczają jak wiele je łączy. Lecz czy przyjaźń z „wrogiem” nie będzie zdradą starych przyjaciół? Problem w tym, że pod wodzą dominującej Amy, Mel czuje, że o wiele lepiej czułaby się z Alex i Carrie, ale jakoś nie ma odwagi… A Carrie, razem z Alex, Samem, Jordanem i Sky, tworzą swoją, zgraną grupę. Już od dawna. W ich grupie nie jest ważne kto jest najfajniejszy, wszyscy są równi. Nie jest istotne kto ma jaki kolor skóry, czy w co się ubiera… Ale Amy, jest idealnym typem na dyktatora. Można ją zgłosić od razu na Kubę. Na pewno przejdzie badania. Może, poza weterynaryjnymi!

I tak rozpoczyna się druga przygoda w świecie trzynastolatek z Gimnazjum im. Roberta Lowella. W świecie dwóch zwalczających się grup, ale też własnych, osobistych, pojedynczych problemów i dramatów, którymi wstyd się podzielić. Bo szkoła nie jest przecież całym światem. W tym wieku rodzina jest najważniejsza. To ona decyduje o wszystkim i czasem zmusza do czegoś, na co trzynastolatek nie jest jeszcze gotowy. Jednak w tym tomie Kate Andrews porusza problem: kłamstwa, oszustwa, czy „tylko” niedopowiedzenia, które zaczynają krążyć wokoło gimnazjalistów z Lowella. Ale też skupia się na problemach Alex, która nagle zauważa, że nie do końca wygląda jak dziewczynka? Czy powinna się zmienić, dostosować do innych?

Właśnie, czy to jak wyglądamy, jest naprawdę decydujące? Czy jak cię widzą, tak cię piszą nadal obowiązuje? A może w dzisiejszych czasach jesteśmy już tak powierzchowni, że nawet nie staramy się kogoś głębiej poznać, tylko od razu spisujemy go na straty, gdy ma na sobie dżinsy nieznanej marki? Jacy są dzisiejsi nastolatkowie? Według Andrews, wcale nie tacy źli. Zresztą oni sami przyznają się w swoich zapiskach do dziwnej nieśmiałości i strachu przed kontaktami. Boją się być oceniani. Przeraża ich własny świat oraz to, co przed nimi: dorosłość. Mimo że niektórzy z nich już dawno musieli podjąć się tego, czego wielu dorosłych nawet nie poznało – odpowiedzialności. I to nie tylko za własne błędy. Tym razem, mimo iż wciąż krąży wokół konfliktu wewnątrz gimnazjum, autorka stara się przede wszystkim pokazać, że należy i trzeba mieć w sobie tyle odwagi, by próbować czegoś nowego. Trzeba poznawać ludzi, a już na pewno nie wolno dać się komukolwiek zniewolić. Bo życie ma się tylko jedno. Jakie będzie – o tym decydują też co prawda nasze geny, ale przede wszystkim my sami.

Marzenia Władaczyńska-Kowalska, wp.pl

Wszystkie książki z serii Trzynastolatki