Kate Andrews

Trzynastolatki 3

Seria:

Data wydania: 2007

Tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska

Tytuł oryginału: What M&S R4?

ISBN: 83-60010-28-5

Oprawa: miękka

Liczba stron: 248

Wymiary: 135x200

Kategoria: ,

Cena: 23,50 zł

Opis

SAM. Lubi surfować po necie, jeździć z ALex na desce i pisac do szkolnej gazetki. Wbrew pozorom nie ucieka od wyzwań. W przyszłości chciałby zostać politykiem. AMY. Uwielbia być w centrum uwagi. Uważa, że w życiu, oprócz odlotowych ciuchów, najbardziej liczy się władza, która pozwala sprawować kontrolę nad wszystkim i wszystkimi. CARRIE. Nie znosi komputerów i różowych paznokci. Uważa, że przyjaciołom należy się lojalność i pomoc w potrzbie. MEL. Lubi mieć własne zdanie. Uczy się go bronić nawet wobec Amiszonek. SKY. Nie znosi mięsa. Nie przepada za hipisowskim stylem życia rodziców… ale czy na pewno?

 

Recenzje

Przyjaźń na siłę? Czy warto?

Alex, Carrie, Sky, Jordan i Sam; Amy, Aimee i Mel… to co prawda nie wszyscy, ale główni bohaterowie życia gimnazjum im. Roberta Lowella, bohaterowie cyklu opowieści Kate Andrews. Tym razem o wiele więcej toczy się w murach szkoły. Jest i musical, i wybory do samorządu. Niby żaden z naszych bohaterów nie przyznaje się do tego głośno, ale kilkoro marzy o tym, by wziąć udział w tych przedsięwzięciach. Wiecie, z jednej strony to obciach tak się narzucać w szkole, ale z drugiej, każdy ma swoje marzenia. Oni, pomimo iż mają dopiero po trzynaście lat, wiedzą już, co może chcieliby robić. Na przykład Mel, bardzo chciałaby wziąć udział w musicalu. Sky, której rodzice to pokolenie Dzieci Kwiatów, w rzeczywistości trochę wstydzi się tego swojego domu na łodzi. Tych rodzicielskich wybryków, ale zauważa, ze idee rodziców, wcale nie są jej obce, wprost przeciwnie. Na przykład Carrie. Zbuntowana, ubiera się zawsze na czarno i na pierwszy rzut oka nie przypomina panny Carrington. Tak, dobrze widzicie. Tak naprawdę ma na imię. Ale nie lubi go, ani przyznawania się do tego, że jest bogata. Bo pieniądze dały jej jedno – ustawiczny brak rodziców! To dlatego jest tak rozgoryczona, a swoje myśli przelewa na papier, zamiast się zwierzać. A Sam? Dotąd zwykle przemykający gdzieś pomiędzy członkami całej paczki, tym razem dochodzi do głosu. I to w jaki sposób. Zawsze o tym myślał, ale dopiero teraz, gdy zbliżają się wybory do samorządu szkolnego, zdaje sobie sprawę z tego, że chce zostać politykiem. I, że byłby w tym dobry, tylko czy wystarczy mu odwagi? Może i nie, ale od czego są przyjaciele! Pomogą! Jordan w końcu chce być prawnikiem!

Cały problem w tym, że nad niepowodzeniem naszych ulubieńców czuwa Amy. Zły duch szkoły, która zdaje się kierować wszystkim i wszystkimi. Ale czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście ta apodyktyczna, ale zarazem bogata i piękna dziewczyna, jest w stanie zrobić wszystko? Czy nie ma żadnych sekretów? A może boryka się z własnymi demonami, o których nikt nie ma pojęcia. Wszystko przyćmiewa jedna sprawa – w szkole pojawia się nowy! I to bardzo dziwny chłopak, który intryguje wszystkie dziewczyny, bo nic o nim nie wiadomo. Tajemniczy, dziwnie się ubierający, sprawia, że właśnie Sky udaje się go poznać. No i dzięki ciasteczkom oraz jej rodzicom. Tym intrygującym, filozoficznym, choć czasem umiejącym się zachować.

Tym razem Kate Andrews porusza nie tylko problem osobowości, odwagi w wypowiadaniu własnego zdania, ale także szansy. Dawania jej innym, choć zdają się odpychać od siebie wszystko i wszystkich. Tu istotna jest oryginalność, odkrywanie jej na nowo oraz ciągłe kontynuowanie pracy nad swoimi marzeniami. Świetnie udało się autorce oddać relację chłopcy – dziewczęta, gdy ma się 13 lat, ale też problem bycia nowym w środowisku. Na dodatek nowym, z niezbyt pewną przeszłością. Oraz to, że tajemniczość, to fajna sprawa, ale czasem rodzi zbyt wiele plotek…
Marzenia Władaczyńska-Kowalska, wp.pl

Wszystkie książki z serii Trzynastolatki