Walter. R. Brooks

Wakacje Fryderyka

Seria:

Data wydania: kwiecień 2013

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Tytuł oryginału: Freddy Goes to Florida

ISBN: 978-83-7686-193-7

Oprawa: miękka

Kategoria:

Cena: 32,90 zł

Opis

Dni robią się coraz krótsze, a noce i poranki coraz zimniejsze. Zwierzęta z farmy państwa Beanów postanawiają, tak jak migrujące ptaki, spędzić zimę na dalekim południu. Wybór pada na słoneczną Florydę.

W trakcie wyprawy Fryderyk i jego przyjaciele przeżywają wiele niezapomnianych – czasem śmiesznych a czasem niebezpiecznych – przygód, znajdują nawet skarb, który pozwoli panu Beanowi zbudować dla swych zwierzaków ciepłe domki na kolejną zimę. Odkrywają również starą prawdę: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

 

Niezwykła, zaliczana do klasyki literatury dziecięcej, powstająca w latach 1927-1958 i zupełnie nieznana w Polsce, seria o prosiaczku Fryderyku. Porównywany do Kubusia Puchatka cykl opowiada o farmie państwa Bean – miejscu, które według Adama Hochschilda, znanego krytyka New York Timesa, było „moralnym centrum wszechświata” dla dzieci z jego pokolenia.

Głównym bohaterem serii jest prosiaczek Fryderyk, obdarzony darem mowy, umiejący czytać i pisać „najmniejszy i najmądrzejszy prosiaczek na farmie”. W kolejnych tomach Fryderyk wciela się w różne role – jest detektywem, pilotem, dziennikarzem, sportowcem, a nawet bankierem. Obdarzony ogromnym sercem, wielką inteligencją i wyobraźnią poety, prosiaczek przekazuje młodym czytelnikom ponadczasowe prawdy o przyjaźni, szczerości i odwadze.

Autorem książek o Fryderyku jest Walter R. Brooks, twórca postaci niezapomnianego Eda – konia, który mówi. Przesycone humorem, ciepłe i mądre historie o mówiących zwierzętach były niezwykle popularne aż do lat ’60 XX wieku. Później popadły w zapomnienie. Dopiero inicjatywa wielbicieli Fryderyka oraz bibliotekarzy zmuszonych do kserowania zniszczonych książek, sprawiła, że prosiaczek znowu trafił na półki księgarń.

Teraz Brooks doczekał się również wydania w Polsce. Opatrzone oryginalnymi obrazkami Kurta Wiese, wielokrotnie nagradzanego pisarza i ilustratora, książki ukazują się w oryginalnej szacie graficznej.

Zdaniem Rogera Sale, krytyka literackiego, Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły zainspirowały Orwella do napisania Folwarku zwierzęcego. Zauważa również, że książka Brooksa jest lepsza i bardziej subtelna niżFolwark.

Proza Brooksa jest głęboka i wielowymiarowa. Autor odwołuje się do czegoś, co bliskie jest każdemu dziecku – instynktownego pragnienia sprawiedliwości i robi to bez zbędnego moralizatorstwa. Adam Hochschild, New York Times

Prosiaczek Fryderyk to jeden z najwspanialszych bohaterów literatury dziecięcej! School Library Journal

Recenzje


Kliknij tu, aby przeczytać wszystkie recenzje książek o prosiaczku Fryderyku

Wszystkie książki z serii Prosiaczek Fryderyk