Gwyneth Rees

Wróżki z Krainy Snów

Seria:

Data wydania: listopad 2005

Tłumaczenie: Ewa Bobocińska

Tytuł oryginału: Fairy Dream

ISBN: 83-60010-12-9

Oprawa: miękka

Wymiary: 125x195

Kategoria:

Cena: 17,50 zł

Opis

Evie zawsze wierzyła we wróżki, choć nigdy nie spotkała żadnej z nich… Kiedy babcia została zabrana do szpitala, Evie położyła się spać w jej starym, mosiężnym łóżku, a wtedy odwiedziły ją Promyczek i Gwiazdka, dwie wróżki snów. Zabrały dziewczynkę w magiczną podróż do pałacu królowej Celeste. Promyczek i Gwiazdka powiedziały, że nie mogą uleczyć babci Evie, mogą natomiast sprawić, że przeżyją wspaniałą przygodę. Musi jednak zostać spełniony pewien warunek…

Recenzje


Jak pokonać Śmierć?Śmierć. Temat często gdzieś umykający w dzieciństwie, jeżeli dziecko izoluje się niej i od cmentarza. Niby wszystko wydaje się być wiadome. Maluch dobrze wie, dorastając tylko umacnia się w przekonaniu, że człowiek jest czasem… „stary”. Zależnie od wieku, owo pojęcie „starości” ewoluuje. Wiek „starości” podwyższa się. Jednak jak sobie radzić jednak z tym, że ukochana babcia, czy dziadek już nie istnieją, gdy ma się kilka lat? Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, że oni odeszli, zasnęli, udali się w podróż, która czeka każdego z nas; jednocześnie nie niszcząc jego dzieciństwa.

Warto wtedy sięgnąć, może wcześniej, po taką historię jak ta. Opowieść Gwyneth Rees, należąca do słodkiej serii wróżki, odbiega od tych wszelkich „lukrowanych” i pustych historii. Na tle baśni, niegdyś opowiadanych przez Babcię, jej pięknego ogrodu gdzieś w podlondyńskiej wsi, rozgrywa się dramat dziewczynki. Nie rozumiejącej do końca, że jej żwawa, wierząca w siłę wróżek babcia, leży teraz nieruchoma, dziwnie nieobecna w szpitalu. Dziewczynka widzi ratunek tylko w sile wróżek, w ich magii, jednak czy jest ona w stanie pokonać Śmierć. Nieuchronność przemijania?

Rees, choć tłem jest bajkowa sceneria, tym razem tworzy historię aż nazbyt realistyczną. Choć skąpaną w magii, to jednak spowitą też kirem cierpienia i smutku. Dziecięcego niezrozumienia, dorosłego zapomnienia i bólu odejścia. Wesołe wróżki, to sposób na wytłumaczenie wszystkiego, ale też dyskretne upomnienie tych dorosłych, którzy pozwalają sobie na zapomnienie dzieciństwa. Tej ulotności i piękna. A nade wszystko – siły wyobraźni. Na zarzucenie wiary, że czasem aż nazbyt wiele jest możliwe, choć niekoniecznie musi to iść dokładnie po naszej myśli.

merlin.pl, Marzena Kowalska

Wszystkie książki z serii Wróżki do poduszki