Margaret Atwood

Margaret Atwood to kanadyjska pisarka i poetka, krytyczka literacka oraz aktywistka społeczna i ekologiczna. Studiowała w Victoria College na Uniwersytecie Toronto, a następnie w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda (otrzymała stypendium im. Woodrowa Wilsona). Światową sławę zyskała najpierw jako poetka. Jesienią 1961 roku otrzymała Medal im. E.J. Pratt za tomik poezji „Double Persephone”.
Wykładała na takich uczelniach jak: University of British Columbia (1965), Sir George Williams University w Montrealu (1967-1968), University of Alberta (1969-1979), York University w Toronto (1971-1972) i New York University, gdzie była profesorem angielskiego.
W swojej twórczości często koncentruje się na tematyce feministycznej. Utwory osadza często w realiach kanadyjskich. Ma na swoim koncie kilka zbiorów poezji, książki dla dzieci, eseje. Jej najbardziej znany utwór to antyutopijna „Opowieść podręcznej” (1985). Książka została sfilmowana w 1990 roku przez Volkera Schlöndorffa według scenariusza Harolda Pintera, a w 2017 roku Bruce Miller nakręcił serial telewizyjny na jej podstawie. 
Laureatka Nagrody Księcia Asturii (2008), wymieniana wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. 

Książki autora